Co musisz wiedzieć o maturze podstawowej z angielskiego?

Keitah
10-01-2024

5 min

Język angielski jest najczęstszym wyborem na maturze podstawowej. Ten egzamin dla wielu wydaje się być bardzo prosty, ale dla niektórych ta matura spędza sen z powiek. Jak więc przygotować się efektywnie do matury podstawowej z angielskiego oraz co musisz wiedzieć o tym egzaminie?

Matura podstawowa z języka angielskiego

Matura podstawowa z języka angielskiego często uznawana jest za najprostszy egzamin maturalny. Dzisiaj sprawdzimy, co musisz wiedzieć o maturze z języka angielskiego, by zdać ją na poziomie podstawowym. 

Na jakim poziomie jest matura podstawowa z języka angielskiego?

Matura podstawowa z języka angielskiego od 2023 ma poziom B1+ oraz B2 w zakresie rozumienia wypowiedzi. Oznacza to, że aby pomyślnie zdać maturę podstawową potrzebna jest podstawowa znajomość gramatyki oraz całkiem spora ilość słów i zwrotów, by wykonać zadania maturalne na satysfakcjonującym poziomie. 

Wymagania na maturze podstawowej z angielskiego

Wymagania na maturze podstawowej z angielskiego to jedno z najczęściej zadawanych przez maturzystów pytań. Co trzeba umieć na maturę z angielskiego, jakie są wymagania, ile słówek trzeba znać... To tylko przykłady kolejnych pytań, które również często się pojawiają przy rozmowie o maturze z języka angielskiego.

Wszystkie wymagania opisane są w Informatorze maturalnym, który dostępny jest na stronie CKE. Tam opisane są nie tylko rodzaje zadań, ale również poszczególne zagadnienia niezbędne do opanowania.

Słownictwo maturalne na maturę podstawową z języka angielskiego

Na maturze z języka angielskiego jest 14 działów tematycznych, a wśród nich są tak zwane poddziały. Określają one zasób słownictwa, który jest wymagany na maturze i w podstawie programowej. Te działy zazwyczaj to:

 • Człowiek
 • Dom
 • Szkoła
 • Praca
 • Życie rodzinne i towarzyskie
 • Żywienie
 • Zakupy i usługi
 • Podróżowanie i turystyka
 • Kultura
 • Sport
 • Zdrowie
 • Nauka i technika
 • Świat przyrody
 • Państwo i społeczeństwo

Słownictwo w tych działach na maturze podstawowej jest na poziomie B1-B2. Oznacza to, że nauka wszystkich słówek potrzebnych na maturę może być wyzwaniem. Zobacz, jak mogę Ci pomóc w przygotowaniu do matury.

Gramatyka na maturze podstawowej z języka angielskiego

Gramatyka na maturze podstawowej z języka angielskiego podobnie jak słownictwo odnosi się do zagadnień do poziomu B1+. Część zagadnień trzeba znać tylko pasywnie, ale większość zagadnień do poziomu B1+ trzeba znać aktywnie.

Podczas przygotowań do matury podstawowej trzeba skupić się nie tylko na nauce słownictwa, ale i gramatyki na poziomie średniozaawansowanym niższym. W taki sposób można przygotować się do matury podstawowej i otrzymać całkiem niezły wynik.

Przygotowanie na maturę podstawową z angielskiego

Matura podstawowa z języka angielskiego nie jest wcale taka trudna, o ile tylko sumiennie się do niej przygotujesz. Codzienna nauka oraz częste powtórki są wymagane, by uzyskać dobry wynik z tego egzaminu.

Jeśli jednak czujesz, że samodzielne przygotowanie do matury z języka angielskiego nie jest dla Ciebie, możesz skorzystać z moich kursów maturalnych.

Kurs angielskiego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

[object Object]


Możesz się ze mną uczyć języka angielskiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności. 

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę angielskiego z Keitah? :)