Co musisz wiedzieć o maturze podstawowej z hiszpańskiego?

Keitah
08-01-2024

5 min

Coraz więcej osób decyduje się na zdanie matury podstawowej z języka hiszpańskiego. Jak więc przygotować się do tego egzaminu oraz co musisz wiedzieć, by zdać ten egzamin na dobrym poziomie?

Matura podstawowa z języka hiszpańskiego

Matura podstawowa z języka hiszpańskiego nie jest częstym wyborem, chociaż nie jest wcale taka trudna. Dzisiaj sprawdzimy, co musisz wiedzieć o maturze z języka hiszpańskiego, by zdać ją na poziomie podstawowym. 

Na jakim poziomie jest matura podstawowa z języka hiszpańskiego?

Matura podstawowa z języka hiszpańskiego od 2023 ma poziom B1+ oraz B2 w zakresie rozumienia wypowiedzi. Oznacza to, że aby pomyślnie zdać maturę podstawową potrzebna jest podstawowa znajomość gramatyki oraz całkiem spora ilość słów i zwrotów, by wykonać zadania maturalne na satysfakcjonującym poziomie. 

Wymagania na maturze podstawowej z hiszpańskiego

Wymagania na maturze podstawowej z hiszpańskiego to jedno z najczęściej zadawanych przez maturzystów pytań. Co trzeba umieć na maturę z hiszpańskiego, jakie są wymagania, ile słówek trzeba znać... To tylko przykłady kolejnych pytań, które również często się pojawiają przy rozmowie o maturze z języka hiszpańskiego.

Wszystkie wymagania opisane są w Informatorze maturalnym, który dostępny jest na stronie CKE. Tam opisane są nie tylko rodzaje zadań, ale również poszczególne zagadnienia niezbędne do opanowania.

Słownictwo maturalne na maturę podstawową z języka hiszpańskiego

Na maturze z języka hiszpańskiego jest 14 działów tematycznych, a wśród nich są tak zwane poddziały. Określają one zasób słownictwa, który jest wymagany na maturze i w podstawie programowej. Te działy zazwyczaj to:

 • Człowiek
 • Dom
 • Szkoła
 • Praca
 • Życie rodzinne i towarzyskie
 • Żywienie
 • Zakupy i usługi
 • Podróżowanie i turystyka
 • Kultura
 • Sport
 • Zdrowie
 • Nauka i technika
 • Świat przyrody
 • Państwo i społeczeństwo

Słownictwo w tych działach na maturze podstawowej jest na poziomie B1-B2. Oznacza to, że nauka wszystkich słówek potrzebnych na maturę może być wyzwaniem. Zobacz, jak mogę Ci pomóc w przygotowaniu do matury.

Gramatyka na maturze podstawowej z języka niemieckiego

Gramatyka na maturze podstawowej z języka hiszpańskiego podobnie jak słownictwo odnosi się do zagadnień do poziomu B1+. Część zagadnień trzeba znać tylko pasywnie, ale większość zagadnień do poziomu B1+ trzeba znać aktywnie.

Podczas przygotowań do matury podstawowej trzeba skupić się nie tylko na nauce słownictwa, ale i gramatyki na poziomie średniozaawansowanym niższym. W taki sposób można przygotować się do matury podstawowej i otrzymać całkiem niezły wynik.

Przygotowanie na maturę podstawową z hiszpańskiego

Matura podstawowa z języka hiszpańskiego nie jest wcale taka straszna, o ile tylko regularnie będziesz się do niej przygotowywał. Codzienna nauka oraz częste powtórki to podstawa, by osiągnąć dobry wynik na tym egzaminie.

Jeśli jednak czujesz, że samodzielne przygotowanie do matury z języka niemieckiego nie jest dla Ciebie, możesz skorzystać z moich kursów maturalnych.

Kurs hiszpańskiego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

Możesz się ze mną uczyć języka niemieckiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności. 

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę hiszpańskiego z Keitah? :)