Napisanie rozprawki po niemiecku to dla wielu maturzystów koszmar, który powoduje ataki paniki i dreszcze. Ten typ wypowiedzi maturalnej nie jest jednak taki trudny, jeśli tylko zna się strukturę rozprawki oraz przydatne frazy, które ułatwią jej pisanie. Jak więc zabrać się za pisanie rozprawki w języku niemieckim?
Pisanie rozprawki w języku niemieckim jest podobne do pisania rozprawki w języku angielskim, ponieważ tam również musimy zwrócić uwagę na rozwinięcie wszystkich podpunktów. Podczas pisania rozprawki w języku angielskim również musimy zwrócić uwagę na poprawność gramatyczną oraz bogactwo słownictwa.
Jak więc napisać rozprawkę w języku niemieckim tak, aby dostać z niej jak największą ilość punktów? O tym dowiesz się w dzisiejszym artykule, gdzie poznasz przydatne frazy, które przydadzą ci się podczas pisania tego typu wypowiedzi na maturze rozszerzonej z języka niemieckiego.
Podobny post znajdziesz również w wersji do rozprawki na maturze z języka angielskiego oraz do rozprawki na maturze z języka hiszpańskiego.
Na maturze rozszerzonej z języków obcych mamy dwa rodzaje rozprawek. Jeden z tych typów to tak zwana rozprawka opiniująca, a drugi typ to rozprawka za i przeciw. Sposoby pisania tych form wypowiedzi są do siebie zbliżone jednak warto zwrócić uwagę na charakterystykę każdego z tych typów rozprawek.
Przy rozprawce opiniującej w języku niemieckim musisz przekonać czytelnika do swojego zdania i że masz rację. We wstępie rozprawki musisz podać tezę którą musisz uargumentować oraz rozwinąć w dalszej części rozprawki. Musisz jednak pamiętać, by wszystko było spójne i miało sens.
Rozprawka za i przeciw w języku niemieckim podobnie jak w języku angielskim polega na tym, żeby przedstawić wady oraz zalety danego rozwiązania lub też pomysłu o którym mowa jest w zadaniu. W tym typie rozprawki nie skupiamy się na własnej opinii, lecz porównujemy za i przeciw oraz staramy się dojść do pewnej konkluzji, która potwierdzi tezę postawioną na samym początku.
Pisanie rozprawki w języku niemieckim wymaga praktyki oraz cierpliwości. Podsumowując, im więcej ćwiczysz, tym lepiej jesteś w stanie wyrazić swoje myśli i stworzyć argumenty w języku niemieckim.
Zanim jednak zabierzesz się za pisanie rozprawki, należy poznać strukturę prawidłowo napisanej rozprawki, która będzie się odrobinę różnić w zależności od jej rodzaju.
Każdy z typów rozprawki powinien być podzielony na akapity - w pierwszym akapicie zazwyczaj znajduje się wstęp, akapit drugi oraz trzeci jest rozwinięciem i akapit czwarty jest zakończeniem.
Często jest tak, że podczas pisania rozprawki nie musisz sobie uświadamiać, czy jest to rozprawka typu za i przeciw, czy też rozprawka opiniująca. Po części struktura poszczególnych akapitów podobna jest w obydwóch tych rodzajach rozprawki, ale poniżej znajdziesz szczegółowy opis, co powinno się znaleźć w poszczególnym akapicie danego typu rozprawki w języku niemieckim.
Pierwszy akapit rozprawki opiniującej w języku niemieckim powinien zawierać tezę oraz Twoją sformułowaną opinię na dany temat.
W drugim akapicie dobrze byłoby podać 2 lub 3 argumenty potwierdzające Twoje zdanie. Zazwyczaj drugi akapit ma około 50 słów oraz 3-5 zdań, jednak nie jest to żaden wyznacznik, a jedynie wskazówka.
W akapicie trzecim rozprawki opiniującej powinniśmy podać przeciwny punkt widzenia, w którym możemy podać kontrargumenty. Tutaj ponownie możemy napisać około 50 słów oraz 3-4 zdania.
W akapicie czwartym tj. na zakończenie podsumowujemy naszą argumentację oraz powtarzamy opinię ze wstępu. Tę opinię piszemy przy pomocy synonimów, by pokazać, że mamy zaawansowane znajomość słownictwa i gramatyki.
We wstępie rozprawki za i przeciw przedstawiamy ogólnikowo temat oraz zaznaczamy, że na dany temat są dwa różne sposoby patrzenia.
W drugim akapicie podajemy dwa lub trzy argumenty "za" oraz rozwijamy je, opisując zalety danego rozwiązania. Ten akapit powinien mieć około 50 słów oraz od 3 do 6 zdań, jednak nie jest to żaden wyznacznik, a jedynie wskazówka.
W akapicie trzecim ponownie podajemy 2 lub 3 argumenty "przeciw" oraz rozwijamy wady danego rozwiązania. Ten akapit ponownie powinien posiadać około 50 słów oraz od 3 do 6 zdań.
Na zakończenie w akapicie czwartym piszemy krótkie podsumowanie całej rozprawki, ale nie przepisujemy tezy ze wstępu.
Aby zachować prawidłową strukturę rozprawki przydatne mogą być poniższe frazy. Przydatne one będą do rozprawki opiniującej oraz do rozprawki typu za i przeciw.
Poniżej znajdują się przydatne frazy do pisania rozprawki opiniującej po niemiecku:
Napisanie rozprawki w języku niemieckim nie jest trudne - wystarczy tylko znać prawidłowy schemat tego typu wypowiedzi oraz przydatne frazy, które mogą przydać się podczas pisania.
Jeśli jednak potrzebujesz szukasz całego kursu przygotowującego do matury rozszerzonej z języka niemieckiego to sprawdź moje kursy online, za pomocą których przygotujesz się do matury na 100%.
Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?
Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.
Możesz się ze mną uczyć języka niemieckiego na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:
Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności.
Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.