Study with me, czyli wspólna nauka jako sposób na motywację?

Keitah
18-01-2024

7 min

Study with me pojawia się dość często na moim kanale i na polskim Youtube, ale nie wszyscy dokładnie wiedzą, na czym ten fenomen polega. Z tego też powodu w dzisiejszym poście chcę przybliżyć to pojęcie oraz dlaczego wspólna nauka poprzez filmiki na YouTube zwiększa Twoją motywację do nauki i działania.

Study with me - na czym to polega?

Study with me polega głównie na wspólnej nauce! Są to filmiki, w których ktoś pokazuje, jak się uczy. Te filmiki mogą być transmitowane na żywo albo też nagrane wcześniej i udostępnione po edycji. Ja sama nagrywam filmiki wcześniej, a dopiero potem je publikuję, niestety nie mam możliwości transmitowania filmów na żywo ze względu na kiepskie łącze z Internetem (i tak, mieszkam w dużym mieście).

[object Object]


Niektóre filmy w stylu study with me są również z określonym typem muzyki, który pomaga w nauce. Nie każdego to jednak motywuje do nauki i dlatego też czasami ten sam film przez niektórych YouTuberów udostępniany jest w 2 wersjach - jeden z dźwiękami otoczenia, a drugi z muzyką pomagającą przy nauce. 

Na YouTube znaleźć można również całe playlisty z muzyką lo-fi, która najczęściej jest używana przy tego rodzaju filmach.

PRZECZYTAJ: Czy kryminały to idealny sposób na naukę języków obcych?

Study with me z Keitah

Moje filmy są jednocześnie pewnego rodzaju monologiem, w którym odpowiadam na zadawane przez Was w komentarzach pytania albo też komentarze. Często dzielę się również odpowiedziami i trikami na naukę. 

Pomysł na mówienie w filmikach typu study with me wziął się z tego, że podobno mój głos jest uspakajający i motywujący do nauki. Takie wiadomości otrzymywałam wielokrotnie i z tego też powodu nie zmieniłam formy filmików ze wspólną nauką :)

https://youtu.be/P01t2-5vvMo

Jak wygląda wspólna nauka poprzez filmiki?

Wspólna nauka poprzez filmiki może wydawać się dość dziwna, jeśli ktoś nigdy nie próbował się w taki sposób uczyć. Jak to ma w ogóle pomagać? Dlaczego to jest takie ważne? Jak to ma mnie zmotywować do nauki? Pytań jest dużo, ale na większość z nich nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, bo wszystko zależy od indywidualnej osoby.

PRZECZYTAJ: Moja opinia o podobno najlepszej aplikacji do nauki języków obcych

Najlepiej jest po prostu włączyć filmik ze wspólną nauką i... zacząć się uczyć. Po prostu. Możesz przygotować wszystkie materiały do nauki tuż przed odtworzeniem danego filmiku albo zacząć dopiero wtedy, kiedy filmik się rozpocznie. 

To, która opcja okaże się dla Ciebie lepsza okaże się z czasem.

https://youtu.be/xRlmZ1fsLxo

W trakcie trwania filmiku ucz się albo też rób inne zadania, które musisz zrobić, a wiesz, że ciężko Ci jest samemu się skupić. Gdy masz chwilę zawahania to spójrz na ekran i przypomnij sobie, że ktoś też się uczy. Ta myśl często jest motywująca i w dodatku nie czujesz się sam podczas swojej nauki.

Jaka muzyka pomagająca w nauce?

Muzyki pomagającej w nauce trochę jest i najczęściej będzie to muzyka w stylu lo-fi. Jest ona często zapętlona, by nauka szła szybko i efektywnie, a jednocześnie by nie odrywała od nauki. Moim ulubieńcem przy nauce jest muzyka lo-fi, która ma akcenty japońskie, przy tego rodzaju muzyce jest mi się najprościej skoncentrować.

Wspólna nauka jako motywacja do nauki

Zmotywuj się do nauki już dzisiaj! Po prostu włącz filmiki, gdzie wspólna nauka będzie głównym tematem. W całym poście znajdziesz kilka filmików w takim stylu z mojego kanału YouTube (zapraszam do subskrypcji!), ale możesz znaleźć też bez problemu inne filmy, które będą dłuższe, będą miały muzykę zamiast mówienia itp.

PRZECZYTAJ: Quizy językowe, czyli sprawdź, czy wiesz!

Po prostu zobacz, czy wspólna nauka poprzez filmiki Ci się przydaje, czy też może potrzebujesz innego sposobu na motywację do nauki.

https://youtu.be/qlN2MAjKyxM

Mam nadzieję, że udało mi się choć trochę zmotywować Cię do korzystania z filmików w stylu study with me. To świetny pomysł na motywację i naukę, a dodatkowo nie czujesz się samotnie podczas nauki.

Do zobaczenia w następnym poście!

Może Ci się również spodobać:

Ucz się języka obcego z Keitah!

Chcesz nauczyć się języka obcego od podstaw lub wzbogacić to, co już potrafisz, by lepiej się porozumiewać?

Jeśli twoja odpowiedź brzmi tak, z chęcią pomogę Ci przejść zarówno przez słownictwo, jak i gramatykę, by język nie był już dla ciebie obcy oraz by żadna rozmowa nie była stresująca.

[object Object]


Możesz się ze mną uczyć kilku języków obcych na zajęciach indywidualnych lub grupowych! Zajęcia są dostosowane pod Ciebie i Twoje zainteresowania oraz sposób nauki. W taki sposób możesz uczyć się ze mną:

Atmosfera na zajęciach

Zajęcia prowadzę w w przyjaznej i często zabawnej atmosferze. Ze mną nie tylko można pożartować na wiele tematów, ale też pozachwycać się utworami muzycznymi, wymienić się propozycjami filmów do obejrzenia oraz podyskutować na temat tego, jak przyswoić trudniejsze słówka, by stały przed tobą otworem i już nigdy nie sprawiały trudności. 

Jak wyglądają zajęcia?

Na zajęciach skupiamy się na najważniejszych zwrotach i słówkach, dzięki czemu bardzo szybko możesz opanować język i przekroczyć bariery w mówieniu. Podczas zajęć na bieżąco zapisuję wymowę zdań oraz wyrazów i rozbrajam je na części pierwsze razem z uczniem, by stało się ono dla niego jasne i czytelne.

Więc jak, zdecydujesz się na naukę języka obcego z Keitah? :)